Ochrona i bezpieczeństwo

Ponieważ najczęściej tego typu obiekty budowane są na drzewach zachodzi obawa czy nie zdewastują lasu i nie spowodują uszkodzeń drzew. Aby odpowiedzieć na to pytanie najlepiej przyjrzeć się sposobom montażu urządzeń na drzewach.. Montaż poszczególnych elementów jest wykonany tak, aby nie uszkodzić drzewa. Podesty montowane są metodą na ścisk, a liny stalowe osadzane na specjalnie przygotowanych podkładkach, które nie dopuszczają do wcinania się liny w pień i pozwalają na swobodny przepływ soków. Tak więc montaż urządzeń na drzewach odbywa się nie inwazyjnie dla drzewostanu, co obrazują poniższe rysunki:

 

 

Park wykonywany jest w oparciu o normę PN-EN 15567- 1 i 2 PLPodstawowym elementem decydującym o bezpieczeństwie klientów są liny stalowe. Dzielimy je na liny nośne, na których wiszą różne elementy przeszkód, oraz liny asekuracyjne służące tylko do zabezpieczenia klienta przed upadkiem z wysokości. Liny asekuracyjne są specjalnie oznaczone kolorową taśmą. Oprócz liny rozciągniętej na przeszkodzie pomiędzy drzewami stosujemy także pętle asekuracyjne na podestach. Wykonane także z liny stalowej, oznaczone tym samym kolorem, przeprowadzają klienta po podeście pomiędzy przeszkodami ułatwiając zabawę. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa używamy lin stalowych o wytrzymałości ok. 7 ton. Są to liny stalowe ocynkowane z rdzeniem stalowym o średnicy 10 mm i konstrukcji T6x19+IWS. Liny są łączone zaciskami wykonanymi wg norm przeznaczonych dla dźwigów, wykonane są ze specjalnej wzmocnionej stali wg DIN 1142.

 

Proponujemy też używać sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości renomowanych firm specjalizujących się od wielu lat w produkcji tego typu. Dla nas najlepszą taką firmą jest Petzl, CT i inne posiadające odpowiednie atesty, które produkują specjalne zestawy przygotowane i przemyślane właśnie do obsługi parków linowych. W skład zestawu wchodzi specjalna łatwo dopasowywana uprząż, karabinki z automatyczną, prostą w obsłudze blokadą, ląże (specjalne taśmy asekuracyjne) uszyte na odpowiednią długość, posiadające atest wytrzymałościowy, kaski z zapięciami uniemożliwiającymi samoczynne zsunięcie się z głowy, bloczki zjazdowe przystosowane do lin stalowych. Gdy klient będzie przestrzegał regulaminu parku i odbędzie szkolenie, wszystko to zapewni 100 % bezpieczeństwa. Aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników, park linowy będzie nadzorowany przez personel specjalnie wyszkolony.Ponieważ klienci będą stosować tutaj zasady poruszania się na wysokości zaczerpnięte z alpinizmu, wszystkie zasady bezpieczeństwa oparte są o najnowsze trędy z dziedziny alpinizmu, a to przede wszystkim stanowi o bezpieczeństwie klientów.
 
Potwierdzeniem wykonania parku linowego jest wydanie Deklaracji BEZPIECZEŃSTWA.
 
System asekuracji to:

– asekuracja niska i siatkowa